żywiczna posadzka

Renowacja posadzek żywicznych. Opis krok po kroku

Dawniej widywaliśmy je głównie w garażach, piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych. Dziś posadzki z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej można spotkać również w pomieszczeniach mieszkalnych. Coraz częstsze stosowanie ich w domach i mieszkaniach podyktowane jest nie tylko ich wytrzymałością, lecz także niecodzienną estetyką i faktem, że są one przyjazne dla alergików i osób zmagających się z astmą. Co jednak zrobić, gdy taka posadzka ulegnie uszkodzeniu?

Jak odnowić posadzkę z żywicy?

Aby zarysowana lub uszkodzona w inny sposób posadzka żywiczna odzyskała nowy i świeży wygląd, konieczne jest przeprowadzenie szeregu precyzyjnych działań. Należą do nich:

  • Ocena stanu posadzki – choć posadzki żywiczne cechują się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, warto co jakiś czas dokonywać ich przeglądu – w ten sposób wykryjemy drobne rysy czy szczeliny, zanim staną się większe i tym samym bardziej problematyczne. Jednocześnie przeprowadzenie starannej oceny pomoże nam dostosować odpowiednie środki renowacji.
  • Czyszczenie – czynność ta powinna być wykonywana zaraz po dokonaniu przeglądu. Przeprowadzone z użyciem specjalistycznych maszyn i preparatów, czyszczenie pozwala nam pozbyć się wszystkich zabrudzeń, a nierzadko i całkowicie zregenerować posadzkę. Jeżeli w ten sposób nie usuniemy drobnych rys czy usterek, powinniśmy przejść do bardziej inwazyjnych czynności.
  • Szlifowanie – jeżeli dokładne czyszczenie posadzki żywicznej nie odniesie skutku, należy wykonać szlifowanie z użyciem specjalistycznej maszyny szlifującej. Po zakończeniu tego działania posadzkę trzeba dokładnie umyć, a następnie pokryć odpowiednim środkiem impregnującym – wykorzystajmy do tego celu tzw. wcieraczki. Po nałożeniu impregnatu pora na wypolerowanie posadzki.
  • Naprawa pęknięć i zarysowań – załatanie szczelin jest koniecznym warunkiem zabezpieczenia posadzki przed przenikaniem do jej wnętrza zabrudzeń i innych elementów, które mogą przyczynić się do jej trwałego zniszczenia, a nawet degradacji. Drobne rysy można po prostu pokryć niewielką ilością żywicy tego samego rodzaju co ten, z którego wykonana została posadzka, i następnie wygładzić ją. Głębsze szczeliny należy naciąć za pomocą odpowiedniego frezu, zwiększając ich wymiary i głębokość. Tak powstałe wgłębienie należy następnie wypełnić elastyczną masą żywiczną. Zastosowanie tego preparatu jest konieczne, jeżeli chcemy zapobiec ponownemu utworzeniu się pęknięcia w tym samym miejscu.