posadzka epoksydowa

Jakie rodzaje posadzek epoksydowych wyróżniamy?

Magazyny, zakłady produkcyjne czy garaże to miejsca, w których podłoga musi być wykonana z solidnych materiałów. Właśnie dlatego szczególnie dużą popularnością cieszą się posadzki epoksydowe, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Oprócz tego powierzchnia posadzki żywicznej jest też odporna na duże obciążenia i uszkodzenia, a do tego nie wchłania brudu i nie wchodzi w reakcję z kwasami czy chemią. Możemy wyróżnić kilka rodzajów posadzek epoksydowych. Czym się charakteryzuje każdy z nich?

Czym się wyróżnia posadzka cienkowarstwowa, a czym grubowarstwowa? 

Podstawowym podziałem posadzek epoksydowych jest podział na posadzki żywiczne cienkowarstwowe i grubowarstwowe. Pierwsze z nich mają około 0,5 milimetra grubości, a ich wykonanie nie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, ponieważ są nakładane przy pomocy wałka.

Występuje w formie farby epoksydowej i nadaje się przede wszystkim do zastosowania w domach czy mieszkaniach i cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na trwałość i walory estetyczne. Drugim rodzajem posadzek epoksydowych są posadzki grubowarstwowe. Są znacznie grubsze od tych poprzednich, ponieważ mają od 2 do 4 milimetrów grubości. W ich przypadku montaż jest bardziej skomplikowanym ponieważ przebiega podobnie jak wylewanie zaprawy samopoziomującej. Również można je stosować w domach, a do tego sprawdzą się też w garażach.

Do czego przydają się grubowarstwowe kwarcowe posadzki żywiczne? 

Trzecim rodzajem omawianych posadzek są grubowarstwowe kwarcowe posadzki żywiczne. W odróżnieniu od poprzedników są wzbogacone o naturalny, wcześniej oczyszczony piasek. Takie pokrycie wyróżnia się lepszymi właściwościami antypoślizgowymi. Inwestorzy doceniają je również za walory estetyczne. Wszystko dzięki temu, że piasek może mieć różną granulację i barwę. Dzięki temu na  podłogach można wykonać niepowtarzalne wzory, które nadadzą każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. W zależności od potrzeb mogą być wykorzystywane zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i przemysłowych.