podłoga z żółtej żywicy

Czy podłoga betonowa z żywicą jest wytrzymała?

Posadzka żywiczna staje się coraz większym trendem, praktycznie zawsze spełniając oczekiwania inwestujących w nią osób. Trudno się dziwić, w końcu takie rozwiązanie ma cały szereg zalet i jest praktycznie bez wad. Ludzie często jednak zastanawiają się, czy żywica jest wytrzymała i jak radzi sobie z substancjami chemicznymi. Tymczasem solidność jest największą zaletą tego materiału.

Jak wytrzymała jest betonowa posadzka z żywicą?

Prawda jest taka, że podłogi i posadzki żywicowe są jednymi z najtrwalszych rozwiązań, odpornych nawet na bardzo silne uderzenia, zarysowania i wielotonowe obciążenia. Oczywiście wszystko zależy tu od rodzaju posadzki żywicznej, ale nawet najmniej wytrzymały wariant, będzie znacznie solidniejszy od wielu innych podłoży. Ponadto żywicowe pokrycie jest całkowicie odporne na uszkodzenia chemiczne. Mowa tu nie tylko o plamach po rozlanych napojach i smarach, ale nawet o wpływie silnie żrących substancji. Sprawia to, że podłogi betonowo-żywicowe są wykonywane nie tylko w domach, instytucjach publicznych, czy restauracjach, ale przede wszystkim w zakładach przemysłowych.

Czy dekoracyjna posadzka z żywicą jest mniej wytrzymała?

Ludzie często są zainteresowani takimi rozwiązaniami, jak żywiczne posadzki 3D lub posadzki typu „kamienny dywan”. Istotnie są one bardzo eleganckie, jednak czy umieszczanie dekoracji między żywicą a betonem wpływa na wytrzymałość podłoża? Wbrew pozorom taki zabieg nie sprawia, że posadzka jest bardziej podatna na uszkodzenia, a czasami nawet zwiększa jej odporność. Dzieje się tak, chociażby w przypadku posadzek kwarcowych, pokrytych mieszanką żywicy z ozdobnym piaskiem.

Czy da się naprawić zniszczoną posadzkę żywiczną?

Oczywiście nawet najwytrzymalsza posadzka nie jest niezniszczalna. Choć posadzkę betonową z żywicą bardzo trudno uszkodzić, to zdarza się, że i ona czasami wymaga renowacji. Na szczęście taki zabieg bardzo łatwo przeprowadzić, zwłaszcza jeśli zleci się to zawodowcom. Istnieje jednak wiele metod naprawiania zniszczonej podłogi żywicznej, a wybór zależy tutaj od rodzaju uszkodzenia.